GEMINI

Awarded by The Academy of Canadian Cinema and Television for achievement in Canadian television.

WINNER – 2011 Best Sound in a Series Being Erica | Producers:  David Fortier, Ivan Schneedberg
WINNER – 2011 Best Sound in a Documentary Yonge Street
NOMINATION – 2011 Best Sound in a Dramatic Program The Kennedys
WINNER – 2010 Being Erica | Producers: David Fortier, Ivan Schneeberg
WINNER – 2009 Billable Hours | Director: Ruan Magan Producers: Adam Till, Frank von Keeken
WINNER – 2009 Everest | Director: Graeme Campbell & Producers: Jason Lee, Mary Young Leckie, Randy Bradshaw, Heather Haldane
NOMINATION – 2009 Death or Canada | Director: Ruan Magan & Producers: Craig Thompson, Stephen Rooke
WINNER – 2008 Triple Sensation | Producer: Garth Drabinsky
NOMINEE – 2006 Shania: A Life in Eight Albums | Director: Jerry Ciccoritti & Producers: Brian Dennis, Phylis Platt
WINNER – 2005 Lives of the Saints | Director: Jerry Ciccoritti & Producers: Gabriella Martinelli, Wladyslaw Bartoszewics
WINNER – 2004 Shattered City | Director: Bruce Pittman & Producers: Heather Gordon Haldane, Mary Young Leckie
NOMINEE – 2004 Blue Murder | Producer: Laszlo Barna
NOMINEE – 2004 Open Heart | Director: Laurie Lynd & Producers: Brian Dennis, Phillis Platt
WINNER – 2002 Mutant X: “The Shock Of The New” | Producer: Jamie Paul Rock
NOMINEE – 2002 Tracker: “Pilot” | Producer: Cal Shumiatcher
NOMINEE – 2002 Earth Final Conflict | Producer: John Calvert
NOMINEE – 2000 Earth Final Conflict | Producer: John Calvert
NOMINEE – 1999 Earth Final Conflict | Producer: John Calvert
NOMINEE – 1998 Earth Final Conflict | Producer: John Calvert
NOMINEE – 1998 Dead Silence | Director: Daniel Petrie Jr. & Producer: John Kemeny
NOMINEE – 1997 Earth Final Conflict | Producer: John Calvert
NOMINEE – 1997 Captive Heart: The James Mink Story | Director: Bruce Pittman & Producer: Wendy Grean
NOMINEE – 1997 Heck’s Way Home | Director: Michael J.F. Scott & Producers: Valerie Gray, Derek Mazur
NOMINEE – 1995 Harrison Bergeron | Director: Bruce Pittman & Producers: Jonathan Hackett, Peter Sussman

EMMY

Awarded by the Academy of Television Arts and Science for achievement in American Primetime television.

NOMINEE – 2015 Outstanding Sound Editing for a Movie or Mini Series Texas Rising
NOMINEE – 2012 Outstanding Sound Editing for a Movie or Mini Series Hatfield and McCoys
WINNER – 2011 Outstanding Sound Mixing in Movie or Mini Series The Kennedys | Frank Morrone, Stephen Traub & Director: Jon Cassar
WINNER – 2003 Best Sound Editing: Hitler: The Rise Of Evil | Tom Bjelic, John Smith & Director: Christian Duguay & Producers: Ed Gernon, Peter Sussman

GENIE

Awarded by The Academy of Canadian Cinema and Television for achievement in Canadian film.

NOMINEE – 2010 Defendor | Director: Peter Stebbings & Producers: Nicholas Tabarrok, Sean Buckley
WINNER – 2004 The Statement | Director: Norman Jewison & Producers: Norman Jewison, Robert Lantos
NOMINEE – 1999 Cube | Director: Vincenzo Natale & Producers: Mehra Meh, Betty Orr
WINNER – 1996 Crash | Director: David Cronenberg & Producer: David Cronenberg & Co-Producers: Robert Lantos, Jeremy Thomas

Director's Guild of Canada

Awarded by the Director’s Guild of Canada for members’ achievement in Canadian film and television.

NOMINEE – 2014 Best Sound Editing Television Series Orphan Black
NOMINEE – 2014 Best Sound in A Feature Film Horns
WINNER – 2013 Best Sound in a Television Movie or Mini Series The Best Laid Plans
NOMINEE – 2013 Best Sound Editing Television Series Orphan Black
NOMINEE – 2013 Best Sound Editing Television Series Lost Girl
NOMINEE – 2013 Best Sound Editing Television Series Satisfaction
NOMINEE – 2013 Best Sound in A Feature Film Home Again
NOMINEE – 2013 Best Sound in A Feature Film 12 Trees Of Christmas
WINNER – 2012 Best Sound in a Television Movie or Mini Series The Kennedys
NOMINEE – 2012 Best Sound in a Television Movie or Mini Series Commited
NOMINEE – 2012 Best Sound in A Feature Film House At The End of the Street
NOMINEE – 2012 Best Sound in a Feature Film The Entitled
NOMINEE – 2011 Best Sound Editing Television Series Lost Girl
NOMINEE – 2011 Nomination Best Sound Editing Television Series Being Erica
NOMINEE – 2011 Best Sound Editing Television Series Todd And the Book Of Pure Evil
WINNER – 2011 Best Sound Editing Feature Film Whistle Blower
WINNER – 2010 Keep Your Head Up Kid: The Don Cherry Story | Director: Jeff Woolnough & Producers: Lazlo Barna, Tim Cherry
NOMINEE – 2010 Suck | Director: Rob Stefanuik Producers: Robin Crumley, Gabriella Martinelli
NOMINEE – 2010 Defendor | Director: Peter Stebbings & Producers: Nicholas Tabarrok, Sean Buckley
NOMINEE – 2010 The National Tree | Director: Graeme Campbell & Producers: Susan Murdoch, Gerald Abrams
WINNER – 2009 Every Second Counts | Director: John Bradshaw & Producers: Lewis Chesler, Paulina Mielech, David Perlmutter, Elizabeth Sanchez, Robert Vaughn
NOMINEE – 2009 Heaven on Earth | Director: Deepa Mehta & Producers: Deepa Mehta, Silva Basmajian, Sanjay Bhuttiani, Ravi Chopra, David Hamilton
NOMINEE – 2009 Saving God | Director: Duane Crichton & Producers: Tim Cherry, Philip Mellows, Domenic Serafino, Wayne Thompson
NOMINEE – 2009 The Border | Producer:  Peter Raymont
WINNER – 2008 The Dresden Files | Producers: Jonathan Hackett, Robert Wolfe
NOMINEE – 2008 Guns | Director: David Sutherland & Producer: Jennifer Holness
NOMINEE – 2008 Iron Road | Director: David Wu & Producers: Raymond Massey, Arnie Zipursky
NOMINEE – 2008 Saw IV | Director: Darren Lynn Bousman & Producer: Daniel Heffner
WINNER – 2006 Shania: A Life in Eight Albums | Director: Jerry Ciccoritti & Producers: Phylis Platt, Brian Dennis
NOMINEE – 2006 Saw II | Director: Darren Lynn Bousman & Producers: Gregg Hoffman, Daniel J. Heffner
WINNER – 2005 The Newsroom | Director: Ken Finkleman & Producers: Jan Peter Meyboom, Ken Finkleman
NOMINEE – 2005 Lives of the Saints | Director: Jerry Ciccoritti & Producers: Gabriella Martinelli,
Wladyslaw Bartoszewics
WINNER – 2004 The Statement | Director: Norman Jewison & Producers: Norman Jewison, Robert Lantos
NOMINEE – 2004 Mutant X: “No Exit” | Producer: Jonathan Hackett
NOMINEE – 2004 Hitler: The Rise Of Evil | Director: Christian Duguay & Producers: Ed Gernon, Peter Sussman
WINNER – 2004 Shattered City | Director: Bruce Pittman & Producers: Heather Gordon Haldane, Mary Young Leckie
NOMINEE – 2002 Mutant X: “The Shock Of The New” | Producers: Jamie Paul Rock, Jay Firestone

MPSE Golden Reel

Awarded by the Motion Picture Sound Editors for achievement in sound editing including dialogue & ADR, effects & foley, and music.

NOMINEE – 2008 Weirdsville | Director: Allan Moyle & Producers: Nicholas Tabarrok
WINNER – 2000 Joan Of Arc | Director: Christian Duguay & Producers: Ed Gernon, Peter Sussman
NOMINEE – 1999 eXistenZ | Director: David Cronenberg & Producers: Andras Hamori, Robert Lantos
NOMINEE – 1998 Earth Final Conflict | Producer: John Calvert
NOMINEE – 1997 Heck’s Way Home | Director: Michael J.F. Scott & Producers: Valerie Gray, Derek Mazur
NOMINEE – 1996 Crash | Director: David Cronenberg & Producers: Robert Lantos, Jeremy Thoma
WINNER – 1995 TekWar | Director: William Shatner

Canadian Screen Awards

The Academy of Canadian Cinema & Television’s new CANADIAN SCREEN AWARDS recognize excellence in film, television and digital media productions.

WINNER – 2013 Best Sound in a Comedy Todd And the Book of Pure Evil

© 2013 Urban Post Production